همه چیز درباره عکاسی با موبایل

همه چیز درباره عکاسی با موبایل

همیشه داشتن یه دوربین خوب با لنز و مشخصات فنی بالا منجر به گرفتن عکس های خوب نمی شود و چه بسا تبحر عکاس و الزامات دیگری هم می بایست برای گرفتن یه عکس خوب مهیا باشد. حال تصورش را بکنید که بخواهیم با دوربین گوشی های موبایل که به مراتب ضعیف تر از دوربین های حرفه ای عکاسی هستند، عکس بگیریم.

آیا فقط به صرف داشتن دوربین می توان عکسهای خوبی را ثبت کرد و گرفت؟ آیا نکاتی را می توان یافت که بشود با کمک آن با همین دوربین گوشی ها، عکسهای بهتری گرفت؟ در ادامه با فروشگاه آنلاین لیمافون همراه باشید تا به پرسش این سوال خود برسید.

فرای از این نکته که چه گوشی و با چه دوربین و امکاناتی داشته باشید، رعایت برخی نکات برای گرفتن عکس های مطلوب و باکیفیت در کنار توجه به این قضیه که همواره دوربین خوب و پر امکانات منجر به نتیجه ای مطلوب در عکاسی می شود، اهمیت خود را ظاهر می کند. اما با اینحال بعضا ممکن است شخصی با یه گوشی دارای دوربین ضعیفتر به مراتب از شخص دیگری با یک گوشی دارای دوربین قویتر، عکس های بهتری بگیرد.

 اصلی که باید در حوزه دوربین های موبایلی با تمام پیشرفتی که تا سال 2021  داشته اند در نظر داشت اینکه هیچوقت نباید از دوربین یک گوشی موبایل انتظار معجزه داشت و فکر کرد که می توان با آن عکسهای حرفه ای در سطح دوربین های dslr گرفت. لذا هرچند تکنولوژی ساخت دوربین های گوشی موبایل گسترش یافته و شاهد گوشی هایی با دوربین های 108 مگاپیکسلی هستیم که به نوبه خود عرضه اش در یک گوشی شاهکار محسوب می شود اما همچنان کیفیت آنها با دوربین های حرفه ای dslr فاصله دارد. با این وجود ثبت عکسها قابل قبول و راضی کننده و بعضا شگف آور و حتی برتر از بسیاری دوربین های کامپکت می باشد.

بر این اساس ما قصد داریم نکاتی را به شما بگوییم که هر چند ساده به نظر می رسند اما رعایت و توجه به آنها می تواند باعث شود تا با گوشی احتمالا دوس داشتنی خود، عکس های خوب و با کیفیتی را ثبت کنید که این نکات عبارتند از:

 

تمیز کردن لنز گوشی موبایل

 

تمیز بودن لنز دوربین گوشی

به جهت همراهی همیشگی گوشی ها با ما و نداشتن درپوش یا تدابیر مناسب برای محافظت در برابر گردو غبار و یا احیانا لک دست، بسیار مستعد کثیف شدن می باشند که در کیفیت عکاسی تاثیر بسزایی داشته و باعث افت شدید کیفیت عکس می شود. لذا حتما قبل از عکاسی با یه دستمال نرم محل لنز دوربین گوشی را خوب تمیز نمایید. همین الان امتحان کنید، نتیجه فوق العاده خواهد بود.

 

نورسنجی درست محیط

 

نورسنجی درست محیط

نورپردازی در عکاسی خیلی اهمیت دارد و یه عکاس باید بداند که چطور و چگونه از نور محیط در جهت گرفتن عکس مورد دلخواه خود سود جسته و بهره ببرد. بخصوص دوربین گوشی های تلفن همراه که به جهت لنزهای کوچکتر و ضعیفتر خیلی وابسته به نور محیط هستند و اگر دقت کافی در ایجاد شرایط مناسب نوری برای آنها ایجاد نشود، عکسها خوب از کار در نخواهند آمد. برای گرفتن عکسهای بهتر در شرایط های نوری مختلف، می بایست لنز دوربین یا عکاس پشت به منبع نور باشند.

 

وضعیت مناسب سوژه در عکاسی

 

وضعیت و موقعیت مناسب نسبت به سوژه عکاسی

 رعایت منطقی فاصله با سوژه، خیلی در عکاسی با موبایل اهمیت دارد. مثلا برای عکاسی از یه متن یا عکاسی پرتره باید دوربین گوشی را به سوژه خیلی نزدیک کنید اما برای عکسهایی که از مناظر گرفته می شود، قطعا می بایست در فاصله بیشتری از سوژه قرار بگیرید. در واقع باید بدانید قابی که قرار است عکسی در آن انداخته شود به چه فاصله ای نیاز دارد. پس اگر تجربه ای در این کار ندارید یا تشخیص نمی دهید که فاصله شما تا سوژه باید چقدر باشد، تمرین کنید و در فواصل مختلف از سوژه عکس بندازید تا دلبخواه ترین آن دستتان بیاید. همچنین برای عکاسی سلفی برای اینکه بتوانید گوشی را در فاصله مناسبی از خود  قرار دهید، می توانید از مونوپاد استفاده کنید.

 

فوکوس در عکاسی

 

فوکوس اتوماتیک

وجود فوکوس اتوماتیک در گوشی ها بسیار مهم است و تقریبا همه دوربین گوشی ها این قابلیت را دارند اما باز برخی از گوشی ها هستند که این قابلیت مهم را نداشته و دوربین آنها از فوکوس ثابت برخوردار است. با اینحال آنهایی که از این قابلیت بهره می برند حتما گزینه فوکوس اتوماتیک را از داخل تنظیمات دوربین فعال نمایند. فوکوس خودکار باعث می شود که لنز دوربین روی فاصله خود تا سوژه مورد نظر برای رسیدن به تصویری شفاف و واضح تمرکز کند.

لرزشگیر دست

قابلیت مهم دیگری است که متاسفانه در گوشی های کمی بکار برده شده است. یکی از مهمترین عوامل تار شدن عکسها، لرزش دست و نداشتن این قابلیت یعنی لرزشگیر دست است، بخصوص در گوشی ها که سرعت شاتر آنها به مراتب کمتر از دوربین های dslr است و کوچکترین لرزشی می تواند باعث تارشدن عکسها شود. گوشی هایی که این قابلیت را ندارند می توانند از پایه استفاده کنند. با اینحال فعال کردن قابلیت لرزشگیر دست برای کسانی که گوشی های آنها دارای این قابلیت است خیلی به بهبود کیفیت عکسها کمک می کند. معمولا گوشی های پرچمدار و رده بالای شرکت های تولید کننده تلفن همراه این قابلیت را دارند.

 

فلاش در عکاسی

 

فلاش

این امکان همواره در دوربین ها یه قابلیت ویژه می باشد که خیلی به عکاسی بهتر بخصوص در محیط های کم نور و تاریک کمک می کند. اما در گوشی ها تا حدودی قضیه فرق می کند و به دلایل متعددی از جمله فلاش های بی کیفیت یا نزدیکی بیش از حد فلاش به دوربین و موارد مشابه دیگر، تاثیرکیفی چندانی ندارد. لذا توصیه می کنیم جز در شرایط عکاسی در محیط های کاملا تاریک و کم نور از آن استفاده نکنید، چون نه تنها به کیفیت عکسها نمی افزاید بلکه از آن نیز می کاهد. می توانید در این مورد از گزینه عکاسی در شب استفاده کنید که نتیجه بهتری خواهید گرفت.

نحوه گرفتن گوشی برای عکاسی

احتمالا شاید دیده باشید که خیلی ها به هنگام عکاسی با گوشی با یک دست اقدام به عکاسی می کنند یا اگر هم گوشی را دو دستی می گیرند، نامطمئن و با تکان و لرزش همراه است. برای عکاسی مطمئن می بایست گوشی مورد نظر را دو دستی و در فاصله کمی از بدن به سمت سوژه مورد نظر نشانه گرفت و از باز کردن زیاد دستها که با لرزش بیشتر همراه است و باعث تاری عکس می شود اجتناب نمود. باید برای دست ها با بدن تکیه گاه ساخت یا به گونه ای دست ها را باز کرد که با کمترین لرزش  همراه باشد و تسلط کافی برای عکاسی داشته باشید.

نرم افزارهای خاص عکاسی

نرم افزارها و اپلیکیشن های زیادی هستند که با در اختیار گذاشتن فیلترها و امکانات شبیه سازی شده بمانند دوربین های حرفه ای، شرایط عکاسی بهتر را فراهم می آورند که استفاده از آنها در جهت بهبود عکاسی دوربین های گوشی خالی از لطف نیست. در این خصوص می توان به نرم افزارهایopen camera ، Camera MX، Camera Zoom FX، Camera FV-5 Lite، Camera 360 و… اشاره کرد.

Limaphone
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
ارسال دیدگاه